Artykuł sponsorowany

Jakie są najczęstsze problemy zdrowotne, z którymi pomaga stomatolog?

Jakie są najczęstsze problemy zdrowotne, z którymi pomaga stomatolog?

Stomatologia to dziedzina medycyny zajmująca się diagnozowaniem, leczeniem i zapobieganiem chorobom jamy ustnej oraz zębów. W praktyce stomatologicznej pacjenci zgłaszają się z różnymi problemami zdrowotnymi, które mogą wpływać na ich ogólny stan zdrowia. W tym artykule omówimy cztery najczęstsze problemy zdrowotne, z którymi pomaga stomatolog.

Z jakimi problemami najczęściej zgłaszają się pacjenci do stomatologa?

Próchnica zębów to jedno z najbardziej powszechnych schorzeń stomatologicznych, które dotyczy zarówno dzieci, jak i dorosłych. Powstaje w wyniku działania bakterii na powierzchni zębów, które przekształcają cukry zawarte w pokarmach na kwasy. Te kwasy niszczą szkliwo zębów, prowadząc do powstawania ubytków. Stomatolog może leczyć próchnicę poprzez usunięcie zmienionej chorobowo tkanki zęba i wypełnienie ubytku materiałem wypełniającym, takim jak amalgamat czy kompozyt.

Choroby przyzębia, takie jak gingiwitis (zapalenie dziąseł) czy parodontitis (zapalenie przyzębia), są kolejnymi częstymi problemami zdrowotnymi, z którymi pacjenci zgłaszają się do stomatologów. Zapalenie dziąseł może prowadzić do krwawienia, obrzęku i bolesności, a jeśli nie zostanie odpowiednio leczone, może przerodzić się w parodontitis. Stomatolog na Wawrze i nie tylko może pomóc w leczeniu tych schorzeń poprzez profesjonalne oczyszczanie zębów, usuwanie kamienia nazębnego oraz edukację pacjenta nt. prawidłowej higieny jamy ustnej.

Zaburzenia zgryzu, takie jak krzywe zęby, przodozgryz czy tyłozgryz, mogą powodować problemy ze zdrowiem jamy ustnej oraz ogólnym samopoczuciem pacjenta. Nieprawidłowy zgryz może prowadzić do nadmiernego ścierania się zębów, bólu żuchwy oraz trudności w jedzeniu i mówieniu. Stomatolog może pomóc w korekcji zaburzeń zgryzu poprzez stosowanie różnych metod ortodontycznych, takich jak aparaty ortodontyczne czy nakładki na zęby (np. Invisalign).

Zęby mądrości to trzecie zęby trzonowe, które najczęściej pojawiają się u osób w wieku 17–25 lat. Czasami mogą one powodować problemy zdrowotne, takie jak ból, obrzęk czy zakażenie, jeśli nie ma wystarczającej przestrzeni dla ich prawidłowego wyrośnięcia lub jeśli rosną w niewłaściwym kierunku. Stomatolog może pomóc w rozwiązaniu problemów związanych z zębami mądrości poprzez ich usunięcie chirurgiczne, które może być wykonane w znieczuleniu miejscowym lub ogólnym.