Artykuł sponsorowany

Jak prawidłowo ustawić płotki na torze lekkoatletycznym?

Jak prawidłowo ustawić płotki na torze lekkoatletycznym?

Bieg przez płotki to jedna z najbardziej wymagających konkurencji lekkoatletycznych, która łączy w sobie elementy biegu sprinterskiego oraz skoku. Aby zawodnicy mogli osiągnąć jak najlepsze rezultaty, niezbędne jest prawidłowe ustawienie płotków na torze lekkoatletycznym. W artykule omówione zostaną podstawowe zasady dotyczące ustawienia płotków, wysokości, odległości między nimi oraz sposobów treningu.

Jakie są podstawowe zasady ustawiania płotków lekkoatletycznych na torze?

Pierwszym krokiem w ustawianiu płotków na torze lekkoatletycznym jest zapoznanie się z przepisami Międzynarodowej Federacji Lekkoatletycznej (IAAF). Zgodnie z tymi przepisami, na torze o długości 400 metrów powinno się ustawić 10 płotków. W przypadku biegu na 110 metrów przez płotki dla mężczyzn i 100 metrów dla kobiet, również powinno być ich 10. Wartości te są stałe i niezależne od poziomu zaawansowania zawodników. Należy pamiętać, że płotki powinny być ustawione równolegle do linii biegu oraz prostopadle do linii prostej toru.

Wysokość płotków lekkoatletycznych jest różna w zależności od konkurencji oraz kategorii wiekowej zawodników. W biegu na 110 metrów przez płotki dla mężczyzn, wysokość płotków wynosi 106,7 cm, natomiast w biegu na 100 metrów dla kobiet 83,8 cm. W kategorii juniorów młodszych i starszych oraz w biegu na 400 metrów przez płotki dla obu płci, wysokość płotków wynosi odpowiednio 91,4 cm i 76,2 cm. Wartości te są zgodne z przepisami IAAF i muszą być przestrzegane podczas zawodów oraz treningów.

Odległości między płotkami są kluczowe dla prawidłowego rytmu biegu oraz techniki pokonywania przeszkód. W biegu na 110 metrów przez płotki dla mężczyzn oraz 100 metrów dla kobiet, odległość między pierwszym a drugim płotkiem wynosi 13,72 metra, a między kolejnymi 9,14 metra. W biegu na 400 metrów przez płotki dla obu płci odległość między pierwszym a drugim płotkiem wynosi 45 metrów, a między kolejnymi 35 metrów. W trakcie treningu warto eksperymentować z różnymi odległościami między płotkami, aby zawodnicy mogli doskonalić swoją technikę oraz rytm biegu.

Prawidłowe ustawienie płotków na torze lekkoatletycznym to kluczowy element sukcesu w tej konkurencji. Zastosowanie się do przepisów IAAF oraz dostosowanie treningu do indywidualnych potrzeb zawodników pozwoli osiągnąć optymalne rezultaty i uniknąć kontuzji.