Artykuł sponsorowany

Czy odbudowa zęba zawsze jest możliwa?

Czy odbudowa zęba zawsze jest możliwa?

Odbudowa zęba to jedno z najpopularniejszych zabiegów stomatologicznych, które pozwalają na przywrócenie funkcji i estetyki uszkodzonego zęba. Współczesna stomatologia oferuje wiele technik i materiałów, które pozwalają na skuteczną odbudowę zęba w różnych sytuacjach. 

Kiedy odbudowa zęba jest możliwa?

Odbudowa zęba jest możliwa w przypadkach, gdy uszkodzenie nie jest zbyt rozległe i nie dotyczy struktur ważnych dla utrzymania zęba w jamie ustnej. Przykładami takich sytuacji są ubytki próchnicowe, pęknięcia szkliwa czy niewielkie złamania korony zęba. W takich przypadkach stomatolog może zastosować różne techniki, takie jak plombowanie, licówki czy korony protetyczne, aby przywrócić pełną funkcjonalność i estetykę zęba.

Metody odbudowy zęba

W przypadku odbudowy zęba w Kołobrzegu stosuje się różne metody, które są dostosowane do indywidualnych potrzeb pacjenta. Jedną z nich jest plombowanie, które polega na wypełnieniu ubytku próchnicowego materiałem plombującym, takim jak amalgamat czy kompozyt. Inna metoda to licówki, które są cienkimi płatkami ceramiki nakładanymi na przednią powierzchnię zęba, co pozwala na poprawę jego wyglądu i kształtu. W przypadku większych uszkodzeń korony zęba stosuje się korony protetyczne, które są pełnymi nakładkami na ząb wykonanymi z metalu, ceramiki czy porcelany.

Ograniczenia w odbudowie zęba

Niestety, nie zawsze odbudowa zęba jest możliwa. W niektórych przypadkach uszkodzenie może być na tyle duże, że konieczne jest przeprowadzenie bardziej zaawansowanych zabiegów, takich jak endodoncja czy implantologia. Przykładami sytuacji, w których odbudowa zęba może być niemożliwa, są m.in. głębokie ubytki próchnicowe dotykające miazgi zęba, złamania korony zęba obejmujące linię dziąsła czy zaawansowane choroby przyzębia prowadzące do utraty zęba.

Alternatywy dla odbudowy zęba

W przypadkach, gdy odbudowa zęba nie jest możliwa, stomatolog może zaproponować różne alternatywy, które pozwolą na przywrócenie funkcji i estetyki jamy ustnej. Jedną z nich są mosty protetyczne, które są stosowane w przypadku braku jednego lub kilku zębów. Inna opcja to implanty zębowe, które są sztucznymi korzeniami zęba wprowadzanymi w kość szczęki, na których montuje się korony protetyczne. W przypadku utraty większej liczby zębów można również rozważyć protezy ruchome czy stałe.